Face Shields
Face shields designed to provide secondary face/eye protection; must be worn over approved glasses or goggles; available in disposable and reusable models constructed of acetate, propionate, and/or polycarbonate. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Face shields are intended as secondary face and eye protection when worn in addition to protective glasses or goggles.
Some face shields can be worn with an adjustable headband for stand-alone use. Others are made with slots that can be attached to a hood, cap, hardhat, or other headgear.
Half-face shields cover the upper half of the face and may serve as an integral part of disposable face masks, protecting the eyes as well as the nose and mouth.
Available in disposable and reusable models, face shields are often constructed of acetate, propionate, and polycarbonate materials. The plastic shield may also be:
- Clear for greater visibility
- Tinted to reduce glare
- Metallic plated for heat resistance
Many face shields have abrasion-resistant external surfaces and their internal surfaces may be treated to reduce fogging during wear.
Face shields are available in a range of thicknesses to protect against specific hazards and may be rated for performance, safety, and other regulatory compliance requirements.
- (107)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (5)
- (6)
- (57)
- (3)
- (2)
- (13)
- (35)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (9)
- (7)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Paulson Industrial Face Shield
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
An injection molded shield measuring 8 x 15.5 x .060 in. Universal hole pattern: the attachment pattern is a series of slots designed to fit a large variety of headgear and cap/hat brackets.
| Product Type | Faceshield system |
|---|---|
| Material | Fibre-Metal |
Honeywell™ Dissection Face Shield
North face shield replacement visors with a universal fit to help meet the most demanding applications.
| Product Type | Biohazard shield |
|---|---|
| Thickness (English) | 3/8 in. |
| Thickness (Metric) | 2 mm |
|---|---|
| Material | Acrylic |
Paulson Welding Windows
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Thickness (Metric) | 0.15 cm |
|---|---|
| Lens Material | Propionate |
| Product Type | Welding window |
Paulson Industrial Faceshield
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Individual inspection provides consistent quality and high optical standards
Paulson Replacement Handle Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Frame Color | Black |
|---|
Jackson Safety Quad™ 500 Series Visor
The Jackson Safety IR Visor is a replacement part for Quad™ 500 Series face shields. This visor helps to reduce glare from sun or overhead lighting to deliver unmatched versatility and uninterrupted protection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Lens Type | None |
| Height (Metric) | 11.1 cm |
| Description | Replacement Visor |
| Shape | Contoured |
| Lens Coating | Uncoated |
| Length (Metric) | 23.5 cm |
| Length (English) | 9.25 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Thickness (Metric) | 0.179 cm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Replacement Faceshield Visor |
| Thickness (English) | 0.070 in. |
| Frame Material | None |
| Height (English) | 4.38 in. |
Jackson Safety Disposable Splash Protection Face Shield
The Jackson Safety protection face shield is a disposable and cost effective splash protection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Honeywell Salisbury™ Replacement Shields with Hook and Pile Attachment
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Replacement shield |
|---|
Honeywell Salisbury™ Protection Hoods
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Protection Hood |
|---|
Sellstrom™ 380/390 Series Face Shields and Replacement Parts
Compatible with Series 330 face shields
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ Head/Neck Shield
Science Education
A science education product.
A science education product.
Protect the front and sides of the head, as well as the neck when performing germicidal procedures, reading chromatographic/electrophoretic strips or gels with this shield.